Relacja z debaty kandydatów na wójta Gminy Siedlce


Obserwując hasła wyborcze na plakatach kandydatów do rad samorządów wszystkich szczebli, często czytamy hasła w rodzaju- „słuchać ludzi”, „rozmawiać”, „wychodzić naprzeciw”, itp. Jak to wygląda w praktyce, mogliśmy się przekonać podczas spotkania przedwyborczego kandydatów na wójta z mieszkańcami gminy Siedlce. Odbyło się ono w świetlicy wiejskiej Białkach w dniu 5 listopada 2014 roku. Organizowało to spotkanie Stowarzyszenie działające w tej wsi. Niespodziewanie dla organizatorów, zjawiło się wielu mieszkańców gminy spoza Białk. O godzinie 18 w sali zasiadło około 200 osób , a na podium zajęli miejsca kandydujący na fotel wójta- Henryk Brodowski, Sławomir Piotrowski, Jan Osiej i Dariusz Stopa. Zabrakło dotychczasowego wójta Mirosława Bieńka, który niespodziewanie odwołał swój udział._P7P6759


_P7P6732

Krzysztof Szczęsnowicz – prowadzący debatę


Spotkanie prowadził mgr prawa Krzysztof Szczęsnowicz, mieszkaniec Żelkowa, kandydat na radnego naszej gminy z obywatelskiego komitetu.
Od samego początku kandydaci znaleźli się w „ogniu pytań”. Czas wypowiedzi odmierzał minutnik, a prowadzący sprawnie kierował dyskusją. Padło cztery pytania, tej samej treści, dla wszystkich kandydatów. Często publiczność nagradzała wypowiadających się oklaskami. Pstrykano zdjęcia, pracowała kamera filmowa
Najciekawsze jednak zaczęło się, gdy pytania zaczęła zadawać zgromadzona publiczność.
 
 

Udzielającym odpowiedzi, łatwo nie było. Ta część spotkania pokazała, jak „głodni informacji” są mieszkańcy naszej gminy i jak interesująca jest dla nich wiedza o funkcjonowaniu samorządu. Z przebiegu tej dyskusji wniosek jest tylko jeden-Jak wiele można byłoby zrobić, gdyby samorządowcy słuchali cyklicznie swoich wyborców – ludzi mądrych, znających problemy różnych grup społecznych !
W sumie zabrało głos około 25 osób, zadając ponad 30 pytań.
A oto niektóre z nich:
-Co kandydaci planują w zakresie aktualizacji planu zagospodarowania przestrzennego?
-Jak ewentualny wójt będzie dokonywał rozliczeń nadużyć w administracji?
-Co kandydaci zaproponują w kulturze, oświacie i rekreacji,by ludzie mieli poczucie, że warto u nas mieszkać?
-Pomysły kandydatów na wspieranie inwestycji w szkolnictwie?
-Jaka jest przynależność partyjna kandydatów?
-Czy znają największe firmy w gminie?
-Jak kandydaci będą doskonalić pomoc socjalną?
-Co zrobią, by urzędnicy życzliwiej traktowali interesantów?
-Jakie mają plany na poprawę gospodarności, oszczędności, jawności przetargów, umów?
-Kto, zasłużony dla polskiej wsi, ma organizowane w tym roku obchody 140 rocznicy urodzin?

Pełna emocji dyskusja trwała prawie do godz. 22 i zakończona została tylko ze względu na późną porę. Chętnych do zadawania było jeszcze wielu. Na podkreślenie zasługuje fakt,że mimo emocji, udało się rozmawiać bez „pyskówek”. Za ten klimat- składam wyrazy uznania i szacunku wszystkim uczestnikom debaty-kandydatom i publiczności.
Organizatorzy na zakończenie spotkania zaproponowali prawybory. W głosowaniu wzięło udział 142 osoby. Oddano na poszczególnych kandydatów następującą ilość głosów:
Bieniek Mirosław -6
Brodowski Henryk – 47
Piotrowski Sławomir – 14
Osiej Jan – 47
Stopa Dariusz – 28
Na zakończenie wszyscy kandydaci apelowali o liczny udział w wyborach.
zdjęcia Przemysław Garbarczyk

Może Cię zainteresować także:

LEAVE A COMMENT